Kredyt gotówkowy – podstawowe pojęcia

Opublikowano w 2021-02-10
Napisany przez Site Owner

Kredyt gotówkowy jest sposobem na to, by łatwo otrzymać gotówkę. Wystarczy posiadać konto w banku, wtedy możemy pozyskać go w szybki sposób przez internet.

Jak widać czas i liczba formalności nie stanowią już trudności. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu? Jakie są podstawowe pojęcia związane z kredytem? Przede wszystkim koszt kredytu. Jest to termin oznaczający wszystkie koszty, które ponosi kredytobiorca w związku z umową o kredyt gotówkowy. W ich skład wchodzą prowizje, opłaty, marze, odsetki i podatki, jak również koszty dodatkowe. Czasami w ich skład wchodzi też ubezpieczenie. Jego obecność określa jednak umowa. Kolejnym pojęciem jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO, to wartość wyrażona w procentach, która określa całkowite koszty kredytu ponoszone przez nas w stosunku rocznym. RRSO pozwala porównać oferty w szybki sposób. Zawiera w sobie prowizje, oprocentowanie, czy inne koszty. RRRSO banki powinny jasno określać nie tylko w umowach, ale i w reklamach. Stopa procentowa jest z kolei wartością wyrażaną w procentach w ujęciu rocznym. Oznacza ono cenę za pożyczenie pieniędzy przez bank. Stanowi to pieniężną korzyść dla banku, którą uzyskuje w zamian za pożyczkę. Marża banku to kolejne pojęcie, które określa wartość, jaką bank zarabia udzielając kredytu. Stanowi ona zysk uzyskany ze sprzedaży i można ją wyrazić procentowo lub kwotowo. Kolejnym pojęciem jest prowizja czyli opłata za udzielenie kredytu. Zazwyczaj jest ona wyrażona w procentach i kredytowana. Ponieważ bank zarabia nie tylko na marzy. Ostatnim z pojęć jest opłata przygotowawcza – jest to opłata za czynności związane z przygotowaniem dokumentów, które są konieczne do udzielenia kredytu. W przypadku odstąpienia od umowy często opłata ta jest bezzwrotna.

Pamiętajmy o tym, że nawet najtańszy kredyt gotówkowy zawiera wspomniane opłaty. Dlatego nie dajmy się nabrać na reklamy i dokładnie sprawdźmy wszelkie koszty związane z kredytem, zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu. Jednocześnie poszukując najlepszej opcji kredytu gotówkowego przejrzyjmy wiele ofert i wybierzmy taką, która okaże się najtańsza. Śledźmy poszczególne oferty banków i zdawajmy sobie sprawę z tego, jak poszczególne wartości wpływają na ostateczny koszt kredytu. Szukając korzystnego produktu miejmy na uwadze zarówno RRSO, jak i koszty, które składają się na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Dzięki temu wzrasta szansa na to, że podejmiemy decyzję, która będzie właściwa, a kredyt, który zaciągniemy będzie opłacalny. Nie bądźmy porywczy, kredyt będzie nam towarzyszył przez wiele lat. Jeśli podejmiemy złą decyzję jej konsekwencje odczujemy przez wiele lat. Dlatego powinniśmy zdobyć maksimum informacji i w ten sposób w oparciu o nie dokonać mądrego wyboru. Dzięki temu nie będziemy żałować podjętej decyzji. Jeśli chcemy zrobić to szybko, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego lub rankingu kredytów.