Wymagania stawiane kredytobiorcom przy kredycie hipotecznym

Inwestycja w nieruchomość na poziomie 2020 roku to nie lada wyzwanie, które wymaga dokładnego przygotowania kredytobiorcy do dopełnienia formalności i do przeanalizowania własnej zdolności kredytowej. Jakie wymagania banki detaliczne stawiają teraz klientom pragnącym pozyskać mieszkanie w dobrej cenie? Dowiesz się tego dzięki dwakredyty.com.

Czynnik zdolności kredytowej najważniejszy dla kredytu hipotecznego

Zdolność kredytowa to fundamentalny czynnik dla kredytobiorcy. Dzięki dobrym dochodom możesz optymalizować koszty zadłużenia długoterminowego. Wysoka zdolność kredytowa umożliwia naturalnie zwiększenie skali kredytu hipotecznego, co przydaje się szczególnie w perspektywie inwestycyjnej. Kredyt hipoteczny nie dotyczy tylko zakupu nieruchomości, ale nawet modernizacji lokalu, przekształcenia prawa własności, zakupu działki. Po uzyskaniu pozytywnej zdolności kredytowej możliwości się zwiększają. Kredytobiorcom sprzyja na pewno polityka niskich stóp procentowych, aktualnie najniższych w historii. W następnych latach nie zapowiada się, aby doszło do zmiany warunków polityki monetarnej. Niektórzy specjaliści z dużym prawdopodobieństwem zakładają, że tanie spłaty rat kredytu hipotecznego zostaną już na kolejną dekadę, aż gospodarka odbije w optymistycznym scenariuszu.

Zweryfikuj precyzyjnie dane w Biurze Informacji Kredytowej

Jeden z najważniejszych kroków do uzyskania taniego kredytu hipotecznego to oczyszczenie historii z zadłużenia krótkoterminowego, konsumpcyjnego, pozabankowego. W ten sposób maksymalizujesz zdolność kredytową. Kolejny punkt to samodzielna weryfikacja danych w Biurze Informacji Kredytowej. Z BIK korzysta praktycznie każdy pożyczkodawca w ramach monitorowania klientów. Co to oznacza? Możesz zobaczyć własną punktację jeszcze przed złożeniem jakiegokolwiek wniosku. W BIK widać wszystko, co robiłeś na rynku kredytowym, pozabankowym do tej pory i czy miałeś opóźnienia w spłatach. Braki w punktacji zoptymalizujesz, ale nie od razu. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym zaleca się planowanie. Konto w BIK bazuje na zweryfikowanych danych. Po jego założeniu zyskujesz panel zastrzeżenia tożsamości, a nawet zablokowania uczestnictwa na rynku kredytowym. To przydatna funkcja, kiedy twoje dane wyciekły z innych instytucji, co w ostatnich latach zdarza się coraz częściej.

Powiązanie zdolności kredytowych partnerów, przyjaciół

Do kredytu hipotecznego możesz naturalnie zaangażować osoby trzecie, partnera życiowego, członka rodziny, co pozwoli na połączenie zdolności kredytowych. To bardzo dobra perspektywa ze względu na ograniczenie ryzyka i na niższe koszty całej umowy. W takim przypadku bank zgadza się częściej na raty malejące. Najtrudniej o kredyt hipoteczny przy prowadzeniu działalności gospodarczej, szczególnie we wrażliwych, mało płynnych, sezonowych sektorach. Postaraj się o zabezpieczenie zatrudnienia na długie lata, o ubezpieczenie i precyzyjne dopełnienie formalności. Poświęć więcej czasu na wyszukanie nieruchomości w perspektywicznej lokalizacji.