Co warto rozpatrzyć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Ofert kredytów hipotecznych jest całkiem sporo, a ustawa o kredycie hipotecznym zmieniła w dość znaczący obraz rynku, szczególnie na korzyść kredytobiorców. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie właściwości długoterminowego zobowiązania, aby ograniczyć po prostu ryzyko współpracy z dużymi kredytodawcami. Co powinieneś rozpatrzyć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Kwestia wkładu własnego i monitorowanie niskich stóp procentowych

W pierwszej kolejności zastanów się, czy zgromadziłeś wystarczający wkład własny. To absolutnie obowiązkowa kwestia przy podpisywaniu umowy z bankiem komercyjnym. Oczywiście potencjalne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego istnieje, jednak w znaczący sposób podnosi koszty zobowiązania, a większość kredytobiorców nastawia się jednak na ich obniżenie. Kolejny punkt to monitorowanie momentu cyklu koniunkturalnego, w którym występują możliwie najniższe stopy procentowe. Dlaczego to takie ważne? Niskie stopy procentowe realnie wpływają na wysokość rat, szczególnie kredytów hipotecznych w złotówkach. Od ponad dziesięciu lat w Polsce obowiązują niskie stopy procentowe, co przełożyło się na popularność różnych form zadłużenia, nie tylko długo, ale również krótkoterminowych. Można podejrzewać, że za kilka lat stopy procentowe wzrosną przez podniesienie wskaźników inflacyjnych. Na razie Narodowy Bank Polski nie ma planów, aby zmieniać dotychczasową sytuację.

Testowanie faktycznych możliwości ekonomicznych gospodarstwa domowego

Po analizie rynku kredytów hipotecznych i sektora wynajmu nieruchomości można dojść do prostego wniosku, że lepiej spłacać ratę za własne zobowiązanie niż finansować budżet właściciela konkretnego lokalu. Z drugiej strony po zaciągnięciu kredytu hipotecznego niejako uzależniasz się od danej lokalizacji. Wielu kredytobiorców jednak przenosi się z nieruchomości zadłużonych do innych. Elastyczność przy spłacie kredytów hipotecznych też zachodzi i nie należy obawiać się przesadnie tzw. niewolnictwa ekonomicznego, kredytowego. Dobrze przetestować przez jakiś czas poziom konkretnych rat za kredyt hipoteczny w budżecie domowym. To pozwoli na określenie faktycznych możliwości ekonomicznych gospodarstwa domowego. W większości rata za kredyt hipoteczny to 25-30% całego budżetu domowego, a zatem znaczna kwota. Kredytu hipotecznego nie warto się specjalnie obawiać, ale testy ekonomiczne i dobre trafienie ze stopami procentowymi to właściwie kluczowe czynniki do uzyskania komfortu psychicznego. Co myślisz o wskazanych czynnikach do rozpatrzenia przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?