Krytyczne momenty w spirali zadłużenia

Opublikowano w 2017-10-06
Napisany przez Site Owner

Niskie stopy procentowe, życie od pierwszego do pierwszego, niska świadomość ekonomiczna i rolowanie kredytów gotówkowych przy jednoczesnym obniżaniu poziomu dochodu rozporządzalnego na poziomie gospodarstwa domowego to główne czynniki powstawania spirali zadłużeniowej. W artykule poznasz krytyczne momenty w spirali zadłużenia, w których warto rozpocząć pełną restrukturyzację zadłużenia, aby uniknąć przejęcia zabezpieczeń.

Jedna z najlepszych praktyk do monitorowania spirali zadłużenia to śledzenie wskaźnika DLT, czyli stosunku kosztów obsługi zadłużenia w stosunku do uzyskiwanych dochodów. Jeżeli wskaźnik DLT zaczyna przekraczać 30 – 40% to sygnał, aby ograniczyć wydatki gospodarstwa domowego i podjąć działania naprawcze. Powyżej 50 – 60% znajdujesz się już praktycznie na granicy wypłacalności. Kolejny moment kryzysowy to zaciąganie kredytu gotówkowego na spłatę innych pożyczek. Taka sytuacja jest akceptowalna tylko przy stabilnej sytuacji majątkowej. Kumulacja zadłużenia nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ losowe zdarzenie w życiu uniemożliwia sprawne regulowanie zobowiązania. Jeżeli masz kilka kredytów do obsługi lepiej przekształcić je w jeden kredyt konsolidacyjny. Akurat konsolidacja zadłużenia to podstawowa metoda przeciwdziałania kryzysom ekonomicznym. Przy spadku dochodu rozporządzalnego warto za wszelką cenę ograniczyć wydatki i pozamykać krótkoterminowe umowy kredytowe. W ten sposób doprowadzisz budżet do równowagi. Pamiętaj, że kredyt jest tani w okresie niskich stóp procentowych, natomiast wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie problem dodatkowych kosztów. Ten problem postępuje, kiedy zaciągasz kredyty w walutach obcych. W chwili, kiedy przekroczysz krytyczną wartość wskaźnika DTL praktycznie każdy pożyczkodawca odetnie finansowanie i poprosi o spłatę dotychczasowych umów. Monitorowanie na bieżąco własnej zdolności kredytowej jest niezwykle istotne, jeżeli korzystasz z wielu rodzajów zadłużenia jednocześnie.

Spirala zadłużenia to problem wielu konsumentów, którzy nie interesują się badaniem własnej zdolności kredytowej i często nawet naciągają terminy spłat zobowiązania. Spirala zadłużenia prowadzi zawsze do wykluczania finansowego i do kompletnej niewypłacalności.